Pert Kaydı Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Pert Kaydı Nedir? Nasıl Anlaşılır? Sıfır araç alan kişiler gönül rahatlığıyla o aracın ilk sahibi olarak kullanmaya başlasalar da ikinci el araç alan kişilerde her daim bir tereddüt oluşur. Aracın herhangi bir sorunun olup olmadığı, kullanırken bir sıkıntının çıkıp çıkmayacağı gibi birçok şüphenin yanı sıra, bir de aracın daha önce kazaya karışmış olduğunu sorgulatma gibi problemlerde vardır.

Araç başka bir kişi tarafından kullanıldığında herhangi bir kazaya karışmış veya bir darbe sonucunda tamire uğramış ise bunun mutlaka ikinci sahibine de bildirilmesi gerekir. Bu durumda ikinci el araç satan kişi aracın fiyatını bu kategoride değerlendirerek belirleyecektir. 

Araçta Meydana Gelen Hasarların Durumu 
Araçta Meydana Gelen Hasarların Durumu 

Araçta Meydana Gelen Hasarların Durumu 

İkinci el araç alan kişiler hasar kaydı araştırması yaparak öncelikle aracın geçmişini bilmek ister. Zira geçmişte aracın yaşadıkları şu andaki fiyatını ve değerini belirler. Bazen aracın hasar kaydı kabarık olur ve birikmiş ağır kazalar onun değerini düşürür. Bazen de çok fazla hasar kaydı olsa da değerinde herhangi bir azalma olmaz. Bu durum hasarın bölgesi ve şiddetine bağlıdır.

 Bundan dolayı araçta en çok dikkat edilen kısım ağır hasar kaydı ile pert kaydının olup olmamasıdır. Bu durumla sonradan karşılaşarak zarara uğramamak ve mağdur olmamak için öncesinde detaylı araştırma yapıp bilgi sahibi olmak daha doğru olacaktır. 

Ağır Hasar Kaydı Nedir? 

İkinci el aracın plakasına işleyen kazalar ve hasarlar araştırıldığında eğer ağır hasar kaydı ile karşılaşılıyorsa bilinmelidir ki, araçta çok fazla değişen, boya ve tamir durumları meydana gelmiştir. Yani kısaca ağır hasar kaydı demek araç geçmişte çok fazla kazaya karışmış ve üzerinde çok fazla oynanmış demektir. Ama bu durum aracın satılmasında ve trafiğe çıkması gibi durumlarda etkili olmaz.

Sadece az hasar kaydı olan araçlara nazaran fiyatında düşüklük olacaktır. Zira bazı kişiler temiz araca sahip olmak isteyeceği den dolayı bu durum onlar için kabul edilemez olabilir. Bu sebeple aracı normalinden daha az fiyatla satışa çıkarmak gerekecektir. Bazen de ağır hasar pert olan araç için kullanılabilir. 

Pert Kaydının Semeresi 

Pert kaydı ise ağır hasar kaydından daha da ileri boyuttadır. Eğer araç geçmişte kaza yapmış ve zararı yüzde yetmişten fazla ise yani aracın değerini düşürerek artık araca sınırlar getirilmişse bu durumda araca pert kaydı yazılır. Bu da araç kullanılırken hem araç hem de içindekilerin pek de güvenli olmadığı manasına gelir. Pert kaydı bulunan aracı satmak da güç olacağından bu durum gizlenebilir. Bu sebeple ikinci el araç alacak kişilerin aracı iyice sorgulaması ve geçmişini dikkatli kontrol etmesi gerekir.

Pert Kaydı Nasıl Anlaşılır?

Bir aracın hasar kaydına veya pert kaydına sahip olup olmadığını anlamak için araştırma yapmak gerekir. Her aracın bilgisi sigortasına işlenir. Bu sebeple Sigorta Bilgi Ve Gözetim Merkezine baş vurarak bir aracın hasarlı olup olmadığı ya da pert kaydına sahip olup olmadığı kontrol edilebilir. Araç sahipleri kendi e-devletine girerek orada kendi araçlarının durumunu sorgulayabilirken, bir başkası satın alacağı aracın durumunu bir kaç şekilde sorgulayabilir. 

İkinci El Araçta Hasar Sorgusu 

Hasar sorgusu yapmak isteyen kişiler almak istediği aracın plakasını SMS yolu ile 5664 e gönderebilir. Burada aracın hasarları ve tamirlerin fiyatlarına dahi ulaşabilir. Hatta araç için pert kaydı alınmışsa bu mesajda onu da görebilir. Sms’in dışında öğrenim sağlamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezine yani tramer kayıtlarına da başvurabilir. Bir diğer hasar sorgusu  yöntemi ise Alo Hasar Çağrı (11890)’yı arayarak araç hakkında sigortasına işlenmiş olan her bilgiyi edinmektir. 

Pert Kayıtlı Aracın Farkı 

Pert kaydı olan bir aracın diğer hasarlı araçlardan en büyük farkı, aracın artık güven vermeyişidir. Trafiğe çıkmasına izin verilmeyen ya da verilse de sigortasına pert kaydı işlenen araçlar, her an bir problemle karşılaşabilir. Aynı zamanda bir diğer büyük farkta aracın değerinin çok fazla düşmesidir. Zira aracın değerinden  %70 kadar fazla hasarı ve tamiri bulunup satışı ve güvenliği oldukça düşer.

Fakat ağır hasar kaydında hal böyle değildir. Ağır hasar kaydı adı verilse aracın değeri ve tamir ücreti %70 inden azdır. Bu sebeplerle her iki durum da birbirinden farklı olmuş olur. 

Araç Pert Kaydı Olmaktan Kurtulur mu? 
Araç Pert Kaydı Olmaktan Kurtulur mu? 

Araç Pert Kaydı Olmaktan Kurtulur mu? 

Herhangi bir araç için pert kaydı verilmiş ve artık trafiğe kapatılmışsa, bu durumdan kurtulmanın da yolları vardır. Örneğin aracın değerinde %70 ve fazlası maddi zarara uğrayan bir araç kural ve prosedürler gereğince tamir edilerek istenen kıvama geldi ise üzerinde pert kaydı kaldırılabilir. Aynı zamanda bu tamir sürecinin prosedürlere uygun olarak yapıldığı da belgelerle sabit olmalıdır. Bu şekilde kayıtlara işlenerek bir araç pert olmaktan kurtularak yine eski değerine yaklaşmış olur. Fakat önemli olan bu kadar büyük zahmete gerek duyulmaksızın dikkatli olmak ve ağır hasarların olmasından kaçınmaktır.  

Kaynak : https://www.sigortasss.com/pert-kaydi-nasil-anlasilir/

Yayım tarihi
Genel olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir